KULAKLIKLAR
Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 1 Ürün

Kulaklıklar

Kulaklıklar, atıcılık – avcılık ile ilgilenenler için en önemli aksesuarların başında gelirler. Tüfek ve tabancalar, ateşlendiklerinde ciddi oranda ses çıkarırlar. Günümüzde tipi veya mermi kalibresi ne olursa olsun ateşli silahlar, ateşlendikleri sırada yaklaşık olarak 157 Db. Ses çıkartırlar. Ortalama insanlar için ise, 85 desibelin üzerindeki sesler tehlikelidir ve özellikle kulak zarına ciddi oranda zarar verebilirler. Atış kulaklığı veya gürültü önleyici kulaklıklar olarak bilinen aksesuarları kullanmadığınızda, ateşleme sonrasında kulak içinde çınlama ve duyma kaybı meydana gelir. Atış kulaklık modelleri, bu sorunun üstesinden gelmek için özel olarak tasarlanmıştır. Bununla beraber, pek çok farklı kıyafet ve kamuflaja uygun farklı renk ve desenlere sahip olan ürünlerin, kulak içi için özel türleri de bulunmaktadır.

Atıcı kulaklığı olmadan ateş etmek, kulaklarda çınlama – uğultu gibi sorunlara yol açar. Çoğu zaman atıcılık kulaklığı olmadan ateş etmek, kulaklarda ani veya uzun süreli – kalıcı duyma kaybı gibi sorunları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle özellikle profesyonel atıcılık ile ilgilenenler, atış poligonlarında özel kulaklıklar kullanırlar. Avcılar, profesyonel güvenlik personelleri için kullanılan bu aksesuarlar, atıcı gözlükleri ile birlikte en önemli aksesuar / aparat türlerinden birisi olması ile dikkat çekerler.

Atış kulaklığı, sağlıklı bir silah kullanımı için son derece önemlidir. Günümüzde, bir 44 kalibrelik bir tabanca, 170 Db gürültü çıkarabilir. Bununla beraber 22 kalibrelik bir tüfek 145 Db ses çıkarır. Tüm bu değerler, insan kulağı için belirlenmiş güvenli sınırın (85 Db.) çok üstündedir. Yüksek ses ve gürültü, av sırasında veya atış talimlerinde tabanca veya tüfek kullananların kulaklarına ciddi şekilde zarar verebilirler. Atış kulaklığı, tam da bu noktada devreye giren bir atıcı aksesuarıdır. Günümüzde gözü hem güneşten hem de diğer etmenlerden koruyan özel gözlükler ile atış kulaklığı en çok kullanılan profesyonel atıcı aksesuarı tipi arasında gelmektedir. Kulaklıklar, tüfek veya tabanca kullananların kulaklarını yüksek yoğunluklu ses dalgalarının etkilerinden kurtarırlar.

 

Atış Kulaklık Tipleri Nelerdir?

Askeri atış için kulaklıklar, çatışma sırasında silahların çıkardıkları yüksek gürültü ve sesi engellerler. Buna karşın, telsiz sesi açıktır ve askerler telsiz komutlarını kolayca alabilirler. Temel olarak atıcı kulaklık türleri iki ana sınıfta değerlendirilebilir.

Pasif Atıcı Kulaklığı: pasif koruma aksesuarları, sadece tüfek ve tabancaların çıkardıkları yüksek sesleri engellemek amacı ile üretilmektedir. Farklı renk ve desenlere sahip olan bu modellerin bir diğer türü ise, kulak içi pasif kulaklık modelleridir. Kulaklık aksesuarları, yüksek yoğunluklu ses dalgalarının kulak zarına ulaşmasını engellerler. Çoğu zaman pasif atış kulaklığı avcılık, profesyonel atıcılık için tercih edilmektedir. Kulaklıklar, kulak içine yerleştirilen veya kulak dışını kavrayan modeller olabilirler.

Elektronik Atıcı Kulaklığı: profesyonel güvenlik personeli ve askerler tarafından kullanılan bu tip kulaklık modelleri, telsiz komutlarının asker tarafından duyulmasını sağlarken, tüfek veya tabancanın meydana getirdiği gürültüyü engelleme özelliğine sahiptirler. Elektronik atıcı kulaklığı özellikle de güvenlik güçleri tarafından yaygın olarak tercih edilir. Profesyonel güvenlik personelleri için telsiz iletişimi önemlidir. Pasif atıcı kulaklığı modelleri ise daha çok avcılar, atıcılık sporu ile ilgilenenler tarafından yaygın olarak kullanılırlar. Özellikle atış talimlerinde bu tipteki kulaklıklar yaygın olarak herkesçe kullanılmaktadır.

 

Atıcı Kulaklığı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Atıcı kulaklığı, avcılık veya profesyonel atıcılar için en önemli aksesuarlar arasında gelir. Atıcı gözlükleri, silah veya tüfek kullananların gözleri için ne kadar önemliyse, kulaklar için atış kulaklığı aksesuarı da bir o kadar önemlidir. Çoğu zaman tüfek veya tabanca kullanıcıları pasif atıcı kulaklıkları kullanırlar. Bu modeller, kulak içi veya headset şeklinde tasarlanmış modeller olabilirler. Her iki durumda, kulaklar yüksek yoğunluklu ses dalgalarından kulak zarının korunmasında son derece etkilidir. Tüm bunlara ek olarak kulaklık seçerken belli bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bunlar arasında ilk sırada kaliteli ve sağlam bir kulaklık seçmek vardır. Buna ek olarak kıyafetleriniz ve kamuflajınız ile uyumlu bir model seçmeye özen göstermelisiniz. Pad kısmı değişebilen ve üst kısmı metal kulaklıklar, çok daha dayanıklı modeller olması ile dikkat çekerler. Kulak içi için özel aparatlar ise, daha hesaplı fiyatları ile kullanışlı kulaklık türleri arasında yerlerini alırlar.


E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.