Kategoriler
MARKALAR
Fiyat Aralığı
DÜRBÜN ve REDDOT
Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 0 Ürün
Marka
HOLOSUN x
Ürün Bulunamadı

Dürbün

Dürbün genel olarak uzaktaki cisimleri ayrıntılı şekilde gözlemlemek için kullanılır. Dürbünler ile gözlemler daha net bir şekilde yapılabilir. Özellikle de avcılık kanalında yapılacak gözlem için ürün kullanımı oldukça önemlidir. Avcılıkta kullanılacak dürbün ile uzaklarda bulunan hayvanlar rahatsız edilmeden görülebilir. Dürbün modelleri farklı amaçlara göre tasarlanır. Avcılık için tasarlanan dürbünler kullanışlı özelliktedir. Avcılar kendini tehlikeye atmadan ve de doğanın temel ortamına uyum sağlayarak dürbünleri kullanıp yüksek verimli aktiviteler gerçekleştirebilir. Dürbünler avcılık ve atıcılık aktivitesinde kişinin yanında bulundurması gereken en temel demirbaş ürünlerden bir tanesidir. Dürbün kullanımı avcılık sporunda büyük bir avantaj kazandırır.

 

Dürbün Çeşitleri

Dürbünler kullanım amaçlarına göre çeşitlilik gösterir. Dürbün çeşitleri tasarım modellerine, lenslerine, büyütme seviyelerine ve göz sayılarına göre oldukça farklı kullanım çeşitliliği sunar. Özellikle de doğayı seven kişiler için dürbünler her boyutta tasarlanır. Avcılık atıcılık malzemeleri olarak dürbünler diğer ürünlere kıyasla daha büyük olup yakınlaştırma oranları daha farklıdır. Böylece kaliteli bir şekilde gözlem yapılabilir. Dürbün çeşitleri içinden seçim yapılırken amaca bağlı olarak ürün özellikleri seçilmelidir. Yüksek orandaki yakınlaştırmaya sahip olan dürbünler tripod ile kullanılırsa oldukça iyi sonuçlar verebilir.

 

Dürbün Modelleri

Dürbün keyifli bir avcılık ve atıcılık aktivitesi yapmak adına önemli bir ekipmandır. Dürbün olmadan doğayı gözlemlemek oldukça zordur. Dürbün yardımı ile hayvanlarla arada mesafe bırakılıp güvenle doğada aktivite yapılır. Dürbün modelleri arasında seçim yapılırken avcılık alanında kullanılacak kaliteli bir dürbün seçerek daha iyi gözlem yapılabilir. Uzak mesafelerden ayırt edilemeyen hayvanları dürbün ile net bir şekilde gözlemlenebilir.

Dürbünler oldukça kolay bir şekilde kurulmaları ve gözlem yapılırken kılavuz olma özellikleri ile önemli ekipmanlardan bir tanesidir. Dürbünlerin sunmuş olduğu oldukça net ve geniş bir görüntü açısı hacılıkta yardımcı olur. Dürbünün yakınlaştırma oranlarına göre fiyatları değişim gösterir.

Amaçlarına göre çok fazla dürbün modeli ve çeşidi bulunur. Av malzemeleri arasında olmazsa olmaz üründür. Dürbünler avcılık sırasında üçüncü bir göz görevi görür. Dürbünlerin farklı boyutları kullanım amaçlarına uygun olarak seçilebilir. Kıyafetler üzerinde hafif ve kolay taşınabilir dürbünler kullanılırken daha geniş açıyla daha net bir şekilde görüntü sağlamak için daha büyük ve daha ağır kullanılabilir. Atıcılık yaparken de yolu arazinin yapısı dürbün ile öğrenilebilir. Avcılık esnasında hızlı olmak oldukça önemli bir etkendir dürbünler yardımı ile hızlı bir şekilde karar verilip harekete geçmeye yardımcı olur. Dürbünlerin ek özelliklerinden biri olan boyun askıları dürbünlerin rahat bir şekilde taşımasa kullanılmasına yardım eder. Özellikle de gece görüşlü dürbün çeşitleri avcılara karanlık ortamlarda dahi avları görebilme imkânı sunar.

 

Dürbün Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dürbün alırken lenslerin kalitesi, ağırlığı, yakınlaştırma oranı ve kullanım kolaylığı dikkate alınmalıdır. Dürbün alınırken iyi bir inceleme yapılmalıdır. Karanlık ortamlarda görüş sağlamak için gece görüşü olunan bir dürbün tercih edilmesi gerekirken daha çok hobi için dürbün alınırsa daha hafif ve küçük dürbünler tercih edilebilir. Mesafe ölçen dürbün çeşitleri de bulunmaktadır. Oldukça yavaş hareket eden bir hedefi uzaklığı bu dürbünler ile ölçülebilir.

Dürbün fiyatları malzemelerine göre değişim gösterir. Özellikle de yüksek kalitede klasları sahip olan dürbünler daha yüksek fiyatlardan satılır. Dürbün alınırken kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Kaliteli olmayan dürbünler darbelerden kolayca etkilenip dua şartlarında çabuk kırılıp bozulabilir. Avcılıkta dürbün fiyatları geniş bir yelpaze de farklı opsiyonlar da piyasaya sunulur. Farklı marka ve modeller içerisinden karşılaştırma yapılarak bütçeye uygun olan dürbün modeli kolaylıkla seçilebilir. Taktikmall web sitesi üzerinde en kaliteli dürbün modelleri bulunur.

 

Dürbün Çeşitleri Hangi Alanlarda Kullanılırlar?

Dürbün çeşitleri, kullanım alanlarına göre farklı teknik özelliklere sahip olurlar. Günümüzde, farklı ihtiyaçlara yönelik çok farklı dürbün türleri bulunmaktadır. Farklı dürbün modelleri farklı alanlarda kullanılabilirler;

Doğa Sporları ve Outdoor Aktiviteleri: Outdoor aktiviteleri ve çeşitli doğa sporları, günümüzde son derece ilgi gören faaliyet alanlarından birisidir. Doğa sporları için dürbün modelleri genellikle hafif modellerdir. Outdoor dürbün modelleri aynı zamanda su geçirmez gövdeye sahip olmaları ile de dikkat çekerler.

Avcılık: Avcılık için, yivli tüfeklere takılan dürbün modellerine ek olarak elde taşınan dürbünler de kullanılabilir.

Denizcilik: Özellikle metal aksamı çok fazla olmayan, su geçirmeyen ve suda batmayan dürbün modelleri, denizcilik alanında yaygın olarak kullanılırlar.

Kuş Gözlemciliği: Doğa fotoğrafçılığı yapanlar, yaygın olarak kuş gözlemciliği için farklı boyutlarda dürbün çeşitleri kullanabilirler.

Gökbilim: Gökbilim faaliyetleri için de yaygın olarak kullanılan dürbün modelleri, çeşitli gök cisimlerinin daha yakından gözlenmesini sağlayabilir.  

Dürbünler günümüzde ayrıca askeri faaliyetler ve farklı amaçlarla farklı meslek dalları tarafından da kullanılan araçlardır.

 


E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.